گیتار آکوستیک یکی از وسایل موسیقی است که طرفداران بیشماری را به سمت خودش جذب کرده و صدایی که از سیم های این نوع گیتار خارج می شود یک صدای دلنشین و خاص است که فقط به خاطر بدنه چوبی و تو خالی آن است که صدا را تا حد خیلی زیادی تقویت می کند.

 در این نوع گیتار شش سیم فلزی وظیفه تولید صدا را بر عهده دارند و همان طوری که گفتیم صدایی که از گیتار آکوستیک خارج می شود به خاطر بدنه چوبی و همچنین تو خالی آن است. از نظر شکل ظاهری گیتار آکوستیک شباهت زیادی به گیتار کلاسیک دارد اما سیم هایی که در این نوع گیتار وجود دارد فلزی است و از همه مهم تر اینکه کاسه صدای آن هم بزرگتر از گیتار کلاسیک است و شاید یکی از دلیل هایی که صدای این نوع گیتار دارای یک زنگ خاص و دلنشین است به خاطر همین کاسه باشد.

تفاوت های دیگر بین گیتار آکوستیک و گیتار کلاسیک

اگر بخواهیم به دیگر تفاوت های بین این دو گیتار بپردازیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 تفاوت اول: تفاوت در صدا

در گیتار آکوستیک صدایی که از دستگاه موسیقی خارج می شود صدایی تیزتر و بلندتر به نسبت گیتار کلاسیک است و از آن طرف صدای گیتار کلاسیک صدایی آرام، خوش طنین و روح نواز است.

تفاوت دوم: تفاوت هایی که در جنس سیم ها وجود دارد

تعداد سیم های گیتار آکوستیک شش عدد است که جنس آنها همان طوری که در بالا بیان کردیم از جنس فلز است. اما در گیتار کلاسیک سه سیم از جنس فلز تنیده شده حول یک محور ابریشم و سه سیم از جنس نایلون فشرده شده است.

تفاوت سوم: تفاوت ها در شکل ظاهری

 از نظر شکل ظاهری نیز این دو گیتار تفاوت هایی با هم دارند. به طور مثال در تصویر بالا سردسته سمت راست مربوط به گیتار آکوستیک و سردسته گیتار سمت چپ هم مربوط به گیتار کلاسیک است و یک نکته دیگر اینکه در گیتار آکوستیک بدنه به نسبت گیتار کلاسیک بزرگتر و باریک تر و سیم ها به یکدیگر نزدیک تر هستند. به همین دلیل برای نواختن تکنیک هایی مانند باره گرفتن، استفاده از این ساز خیلی راحت تر است و حتی دیده شده که تکنیک هایی با این گیتار قابل اجرا است که به هیچ عنوان قابلیت اجرایی با گیتار کلاسیک را ندارد.

 تفاوت چهارم: سبک موسیقی

سبک هایی که می توان با گیتار آکوستیک نواخت شامل سبک های بلور، کانتری، راک، فولک و متال است اما در گیتار کلاسیک فقط می توان به سبک کلاسیک، موسیقی نواخت.

انواع و اقسام گیتار آکوستیک

باید عنوان کنیم که بر اساس ساختار، گیتار آکوستیک به دو نوع نایلونی و فلزی و همچنین نسخه جدید آویشن دسته بندی می شود و صدای ارتعاشاتی که از سیم های این نوع گیتار در جعبه صدا به بیرون منتقل می شود به صورت کاملاً طبیعی هم تقویت می شوند. اما اجازه دهید یک مقدار در مورد دیگر انواع این نوع گیتارها صحبت کنیم:

 گیتار آکوستیک از نوع نایلونی

در گیتار نایلونی سه سیم پایینی از جنس نایلون و سه سیم بالایی از جنس فلز است و همچنین برای نواختن ساز در سبک های فلامنکو، کلاسیک و پاپ از این گیتار استفاده می شود و به همین دلیل است که به این نوع گیتار، گیتار کلاسیک و یا گیتار فلامنکو (اسپانیش) نیز گفته می شود.

در گیتار آکوستیک نایلونی شما معمولاً شاهد ۶ سیم و ۱۲ نیم پرده یا باره هستید. گیتار اسپانیش که به گیتار فلامنکو هم مشهور است از نظر ساختار ظاهر شبیه به گیتار کلاسیک است اما صدایی که از گیتار اسپانیش خارج می شود یک مقدار متفاوت تر و زنگ دارتر است.

 گیتار آکوستیک از نوع فلزی

سیم هایی که در این گیتار وجود دارد از جنس فلز است و به همین دلیل به آن گیتار آکوستیک گفته می شود که همان طوری که در بالا به این موضوع اشاره کردیم از این گیتار بیشتر در سبک های جاز، بلوز، کانتری و راک استفاده می شود. مورد دیگری که می توان برای این نوع گیتار بیان کرد این است که این گیتارها دارای 14 نیم پرده است و صدای شفات تر اما خشن و تیزتری دارند.

 گیتار آویشن

نسل جدید گیتار آکوستیک به گیتار آویشن معروف است که کاسه صدای آن از جنس PVC است. اولین مدل های این نوع گیتار در دهه 50 میلادی تولید و روانه بازار شد و صدایی که از این نوع گیتار خارج می شود چیزی شبیه به گیتار الکتریک و آکوستیک است و در کل صدای بدون پیکاپ آن شبیه به گیتار آکوستیک است.

تغییراتی که در سوراخ صدای این نوع گیتارها ایجاد شده باعث شده تا ظاهری بسیار زیبا و صد البته منحصر به فردی را تشکیل دهند که بیشتر در کنسرت هایی که مشکل فیدبک در صداهای بالا در دستگاه های آمپلی فایر به وجود می آید، استفاده می شود.

 گیتار آکوستیک ۱۲ سیم

نوع دیگری از گیتار که شبیه به آکوستیک است به گیتار آکوستیک 12 سیم شهرت دارد و تفاوت آن با نوع آکوستیک این است که دارای 12 سیم برای نواختن آهنگ است و هر دو سیم دارای یک کوک هستند که با یکدیگر نواخته می شود و همین دلیلی می شود که صدای تولید شده از آن بالاتر از نوع آکوستیک باشد.

همین مورد باعث شده تا از این گیتار برای اجرای ریتم های مناسب در موسیقی استفاده شود و از آن طرف از این گیتار برای نواختن سولو استفاده نمی شود. نکته مهمی که می توان در مورد گیتار آکوستیک 12 سیم بیان کرد این است که نواختن با این گیتار به تمرین فراوان و قدرت زیادی نیاز دارد.

 

 

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آموزشگاه موسیقی دلشدگان(خواهران دبیرزاده) می باشد

طراحی و پیاده سازی توسط آکسان