هنگ درام

معرفی ساز هنگ درام

«هنگ درام»

این ساز منحصر به فرد توسط دو نفر به نام‌های فلیکس روهنر و سابینا شارر ابداع و ساخته شده است.این دو شخصیت اهل کشور سوییس هستند و از سال 2000 آن را به صورت رسمی معرفی کرده اند.ایده ابداع hang drum از سازی فلزی گرفته شده است که در سال 1700 میلادی که در آمریکا جنوبی و آفریقا مورد استفاده بوده است.در واقع در آن زمان این سازها بیشتر شبیه به گالن‌های فلزی شکل بوده‌اند و در حال حاضر این ساز شبیه سپری است که در جنگ‌های کهن مور استفاده قرار گرفته میشد.جالب است بدانید که به نوازندگان این ساز عجیب “پن ایست” می گویند.این ساز خوش صدا از دو بخش فوقانی و تحتانی تشکیل شده است.

هنگ درام و مدیتیشن

این ساز به دلیل صدای زیبا و خارق العاده‌اش طرفداران زیادی پیدا کرده است. شاید اگر بشنوید که این ساز در مدیتیشن و ریلکسیشن کاربرد زیادی دارد تعجب کنید.اکثر ویدیوهایی که از این ساز پخش شده است در طبیعت و فضای آزاد بوده که همین یک نکته جالب در استفاده از این ساز منحصر به فرد می باشد.

نکته قابل توجه ،گام اصلی این ساز D Minor می باشد و در واقع این ساز نسبتا جدید از 13 نت تشکیل شده است که همین امر باعث وجه تمایز این ساز با سازهای دیگر است و دارای یک حفره در مرکز لایه زیرین یا تحتانی می باشد.یکی از مکان‌های رایج برای هنگ درام نوازی در موسیقی خیابانی است. و علاوه بر حمل ساده این ساز یکی از آسان ترین سازها در بین دیگر سازها می باشد.یکی دیگر از خصوصیات این ساز گران بودن آن است و افراد معدودی قادر به خرید این ساز هستند که از قشر مرفح هستند.

 نحوه هنگ درام نوازی

نحوه نواختن این ساز توسط انگشتان دست صورت می گیرد و با نظم خاصی انجام می شود . اکثر ساز شناسان حرفه ای صدای این ساز را به ساز هارپ تشبیه می کنند.